Pożegnanie ZWKZ

PANI EWA STANECKA

ZACHODNIOPOMORSKI WOJEWÓDZKI KONSERWATOR ZABYTKÓW

NA EMERYTURZE

W DNIU 19 GRUDNIA W SALI RYCERSKIEJ URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO ODBYŁA SIĘ UROCZYSTOŚĆ POŻEGNANIA PRZEZ WOJEWODĘ ZACHODNIOPOMORSKIEGO PANA TOMASZA HINCA, PRZYJACIÓŁ, WSPÓŁPRACOWNIKÓW, PANI EWY STANECKIEJ, KTÓRA PRZESZŁA NA EMERYTURĘ PO PRAWIE 30 LATACH PRACY NA STANOWISKU WOJEWÓDZKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW W SZCZECINIE.

 

               Pani Ewa Stanecka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im.Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracę w Szczecinie zaczynała zaraz po studiach w 1972 r. w urzędzie konserwatorskim, który wchodził wówczas w skład Wydziału Kultury szczecińskiego Urzędu Wojewódzkiego.Od tego roku, z krótką przerwą w latach 1980-1982, zajmowała się ochroną zabytków naszego regionu. W latach 80-tych obroniła dyplom na studiach podyplomowych w zakresie ochrony i konserwacji zabytkowych założeń ogrodowych na SGGW w Warszawie (przedmiotem pracy dyplomowej był park w Świerznie). Także podczas pracy poza urzędem konserwatorskim nie odchodziła od problematyki konserwatorskiej. W rok 1980 w Archiwum szczecińskim pracowała nad aktami wojewódzkiego konserwatora zabytków w Szczecinie z lat 1945 - 1950, w latach 1981 - 1982 zajmowała się rzemiosłem artystycznym w Muzeum szczecińskim. W 1982 roku rozpoczęła pracę w Biurze Dokumentacji Zabytków w Szczecinie (w latach 1982-1984 jako kierownik). W 1991 roku na bazie BDZ-ów powołano Państwową Służbę Ochrony Zabytków pod dyrekcją wojewódzkich konserwatorów zabytków. 1 kwietnia 1991 roku Pani Ewa Stanecka została mianowana wojewódzkim konserwatorem zabytków województwa szczecińskiego, potem od 1999 r. - zachodniopomorskiego, z delegaturą w Koszalinie. I tak, z dniem 20 grudnia 2019 roku, po prawie 30 latach budowania służby ochrony zabytków w nowej Polsce, podejmowania często trudnych, kontrowersyjnych decyzji, postanowiła odpocząć na emeryturze.

Poza pracą zawodową działa w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki i Stowarzyszeniu Konserwatorów Zabytków (jest członkiem honorowym i zasiada w zarządzie głównym SKZ).

Uhonorowana srebrnym i złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis - za szczególne zasługi w dziedzinach kultury i sztuki, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, złotym Orderem św. Ottona nadanym przez Arcybiskupa Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, orderem nadanym przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny św. Marii Magdaleny Prawosławny a także brązowym medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju, odznakami Zasłużony Działacz Kultury i Za Opiekę nad Zabytkami.

Jest także laureatem najwyższych wyróżnień nadawanych przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków w środowisku konserwatorskim w Polsce: nagroda im. Ks. Prof. dr hab. Janusza Pasierba Conservator Ecclesiae , im. Hanny Pieńkowskiej i Jana Łomnickiego.

 

DZIĘKUJEMY PANI EWO

PRZYJACIELE, WSPÓŁPRACOWNICY